ZO ZÁKULISIA KOVÁČSKEJ DIELNE UKOVMI

Či už ide o kováčsku prácu alebo akúkoľvek inú výrobu, verejnosť má možnosť vidieť zväčša až hotové výrobky určené na predaj.
Len zriedka je možnosť nakuknúť do dielne, kde sa všetko odohráva a vidieť, čo príprava a výroba produktu odnáša. Rozhodli sme sa preto otvoriť dvere a pozvať vás nahliadnuť do kováčskych priestorov firmy UKOVMI.

Skôr ako vezme kováč železo do ruky, naši odborníci v oblasti zákaziek dohodnú s klientom všetky detaily, pomôžu vytvoriť návrh, zamerajú zákazku, zakreslia ju a takto pripravené výkresy posunú kolegom do dielne, kde sa spustí proces výroby.

Kováčska dielňa UKOVMI už nie je malou dielničkou, aká sa nám vynára zo starých filmov a rozprávok z dedinského prostredia, ani vyhňa už nemá podobu tej z detskej ľudovej piesne: Kováč kuje, mechy duje...

Tak ako všetko aj toto remeslo prešlo svojou premenou a dnes sa využíva plynová vyhňa a pri práci sa používajú tie najlepšie technológie. Základ však ostal ten istý. Kováčske remeslo je stále remeslom, kde kováč pomocou ohňa premieňa surové železo na jedinečné kúsky. Vkladá do nich samého seba, bez umeleckého cítenia a schopnosti tvoriť a byť vytrvalý a precízny to nejde.

Výroba však neprechádza len rukami kováčov, podľa konkrétnej zákazky je nevyhnutná aj práca zváračov a ďalších odborníkov.

Hotové výrobky sa povrchovo upravujú v závislosti od toho či sú určené do interiéru alebo exteriéru. Tie exteriérové prechádzajú pieskovaním a zinkovaním, čo zabráni korózii. Väčšina produktov sa upravuje farbou a patinou alebo leštením a lakovaním.
Takto dokončené výrobky odchádzajú ku konečnému spotrebiteľovi. Závisí však o aký produkt ide. V umeleckom kováčstve sa totiž vyrábajú malé dekorácie ako ozdobné svietniky, podkovičky, ružičky, ale aj svietidlá, nábytok a v neposlednom rade brány, ploty, zábradlia, mreže vyžadujúce si montáž... Niektoré výrobky putujú do predajne, na sklad alebo sa posielajú klientom. Väčšie a ťažšie kusy, alebo tie, ktoré si vyžadujú montáž, naši chlapci odvezú a postarajú sa o ich kvalitné a bezpečné upevnenie na konečnom mieste.

Ak ste si doteraz mysleli, že kolektív v kováčskej firme tvoria len muži, vyvedieme vás z omylu. Je pravda, že je to práca fyzicky náročná, ale práve ženy jej dodávajú jemnosť. V našom ateliéri sa starajú o ekonomickú oblasť, reklamu, predaj, ale aj o čistotu a poriadok, dekorácie, útulnosť a dobrú náladu.

Cestou na východ si urobte prestávku a príďte nás navštíviť. Pozývame vás pozrieť si zblízka výrobky, ktoré vznikli v ohni. A ak vás oslovia, môžete si ich rovno zakúpiť. Ateliér kováčskeho umenia UKOVMI nájdete vo Veľkom Šariši v časti Kanaš – Šarišská 114.

www.ukovmi.com
ESHOP: www.ukovmi.eu